Početna strana > Hronika > Snežana Malović: Arhiv Haškog tribunala da ostane u UN
Hronika

Snežana Malović: Arhiv Haškog tribunala da ostane u UN

PDF Štampa El. pošta
petak, 05. februar 2010.

BANjALUKA – Ministarka pravde Srbije Snežana Malović smatra da radi priznanja kvalitetnog rada Haškog tribunala, kao dela sistema Ujedinjenih nacija, arhiv Tribunala treba da ostane u posedu UN, a da li će to biti u Njujorku ili Hagu manje je važno.

Ministarka Malović je u intervjuu Glasu Srpske rekla da veruje da će o ovom pitanju biti vrlo lako postići dogovor.

„Važno je da pravosudni sistemi u regionu imaju pristup ovim dokumentima, koji će im omogućiti da imaju bolji uvid u predmete koje rade”, kazala je Malovićka, koja će 23. i 24. februara u Hagu učestvovati u radu međunarodne konferencije o nasleđu Haškog tribunala.

„Verujem da će ova veoma važna konferencija uticati na bolji i sveobuhvatniji uvid u prethodni i postojeći rad Tribunala u Hagu. Takav uvid trebalo bi da doprinese nepristrasnoj i adekvatnoj analizi uloge i značaja ove institucije za ceo region”, rekla je ona.

Srpska ministarka ističe da je ova konferencija važna za žrtve kao i za sve zajednice i narode u bivšoj Jugoslaviji, posebno u kontekstu pomirenja, izgradnje mira i trajne stabilnosti u regionu.

„Očekujem da će biti pokrenuta nužna pitanja u vezi sa suđenjima za ratne zločine pred nacionalnim sudovima. Podsetiću da je Srbija u ovoj sferi napravila najznačajnije iskorake u regionu i rad našeg Tužilaštva za ratne zločine i Veća za ratne zločine visoko je vrednovan i poštovan u celokupnoj međunarodnoj javnosti”, rekla je Malovićka.

Komentarišući potpisivanje važnih dokumenata za rad i pravosuđe Srbije i BiH, koji će biti potpisani 26. februara u Beogradu, ona je rekla da će time biti omogućeno efikasnije izvršavanje krivičnih presuda između dve zemlje, što je do sada bilo limitirano visinom kazne i saglasnošću osuđenog lica.

„Potpisivanjem ovog ugovora ukinuta je saglasnost tako da će lica koja su prebegla iz jedne u drugu državu biti prisiljena da u državi u kojoj nađu utočište izdrže izrečenu kaznu zatvora. Drugim ugovorom biće unapređena ukupna međunarodna pravna pomoć u krivičnim i građanskim stvarima”, istakla je ministarka Malović.

Što se tiče istaraga o ratnim zločinima u predmetima „Tuzlanska kolona” i „Dobrovoljačka ulica”, Malovićka je rekla da je „procena naših pravosudnih institucija” da se ne dozvoli ustupanje gonjenja pravosudnim organima BiH u slučaju „Tuzlanska kolona”, kao i u slučaju „Dobrovoljačka ulica”, za koji je Tužilaštvo BiH obustavilo istragu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner